Služby

INSTRUKTÁŽ DENTÁLNÍ HYGIENY

Instruktáž dentální hygieny je nedílně spojena s vyšetřením stavu dásní a chrupu jako celku. Podle výsledků prohlídky se následně stanoví idividuální postupy při udržování zubní hygieny. Hygienistka Vám vysvětlí správnou techniku čištění zubů, doporučí správné kartáčky, pasty a další pomůcky, například mezizubní kartáčky nebo dentální nitě, kterých je na trhu nespočetné množství. Můžete si rovněž vyzkoušet, zda si umíte správně vyčistit zuby. Pomocí speciální tabletky se Vám obarví zuby a po vyčištění kartáčkem s pastou zůstanou špatně vyčištěné plošky na zubech obarvené. Takto si můžete vypěstovat novou techniku v čištění zubů. Tato metoda je velmi oblíbená u dětí, které si zábavnou formou naučí správně čistit zuby.

VYŠETŘENÍ STAVU DÁSNÍ

Vyšetření stavu dásní patří mezi nejzákladnější úkony. Podle výsledku vyšetření se stanovují další postupy. Vyšetření spočívá ve vizuální kontrole stavu chrupu, nánosu zubního kamene, plaku, míře znečištění pigmenty a ve stanovení indexu krvácivosti pomocí paradontální sondy, který prozradí míru zánětu dásní.

ČIŠTĚNÍ AIR FLOW

Pigmenty obsažené v čaji, kávě, víně, tabákových produktech a dalších výrobcích ulpívají na zubní sklovině a způsobují nevzhledné zabarvení. Pomocí přístroje AIR FLOW, který se ve své podstatě velmi podobá tryskači používanému v průmyslu, lze zabarvení úspěšně odstranit. Na rozdíl od průmyslového čištění se zde používá jako účinná látka směs vody, vzduchu a jemně upravené sody bicarbonát, která dokáže částečně, nebo úplně tyto skvrny odstranit z povrchu skloviny zubů. Tento úkon je velmi vhodný před bělením zubů a dalšími zákroky, jako fixace rovnátek, zhotovení výplně, pečetění fisur, fluoridace zubů a pod., neboť odstraní z povrchu zubů nečistoty, použité látky mají potom kontakt přímo se zubem a tím se podstatně zvýší jejich účinnost.

Stav zepředu před čištěním
Stav zepředu po čištění
Stav zezadu před čištěním
Stav zezadu po čištění

ODSTRANĚNÍ ZUBNÍHO KAMENE

Zubní kámen vzniká nesprávně prováděnou hygienou, například nevhodným kartáčkem nebo špatnou technikou čištění, kdy nedostatečně odstraněný plak mineralizuje a usazuje se v podobě zubního kamene. Odstraňuje se pomocí ultrazvukové koncovky, která vibruje a tím dochází k rozrušení struktury kamene a jeho uvolnění z povrchu zubů. Tento zákrok je nebolestivý.

Stav před odstraněním kamene
Stav po odstranění kamene

LEŠTĚNÍ A FLUORIDACE ZUBŮ

Leštěním zubů docílíme nejen pěkného a uceleného úsměvu, ale zároveň znesnadníme vytváření plaku a usazování nečistot, které na vyleštěných plochách zubů hůře ulpívají. Leští se speciální pastou a kartáčkem, který se upíná do zubní vrtačky a díky vysokým otáčkám dojde k rovnoměrnému rozleštění pasty obsahující fluor po celém povrchu skloviny. Hůř dostupná nebo odvápněná místa lze fluoridovat lokálně pomocí tekutiny a malých ručních nástavců. Tento zákrok je doporučován po čištění AIR FLOW a odstranění zubního kamene.

OŠETŘENÍ CITLIVÝCH KRČKŮ

Dentální hygienistka Vás vyšetří a určí příčinu citlivosti zubů, od které se budou odvíjet další kroky léčby. Citlivost zubů má na svědomí několik příčin. Jednou z nich je ustoupení dásní při špatné technice čištění zubů a používání nevhodných pomůcek, tzv. klínový defekt. Dále může dáseň ustoupit vlivem působení chronických zánětů dásní a následné paradontózy, při silném zatínání zubů (bruxismus), nebo skřípáním zubů ve spánku, vlivem chemického dráždění skloviny např. požíváním nápojů s vysokým obsahem kyselin, jako kola a džusy nebo při zvracení v těhotenství, anorexii. Podle roszahu poškození se dá citlivost omezit několika způsoby. V domácích podmínkách používáním past s vysokým obsahem fluoru, ordinačně impregnací fluoridovými preparáty nebo překrytí citlyvých krčků výplní.

LEPENÍ ŠPERKU NA ZUB

V poslední době se mezi již běžně používané šperky a ozdoby v oblasti obličeje úspěšně prosazuje vsazování šperku přímo na povrch zubu. Tato ozdoba se stává velice vyhledávanou díky jednoduchosti aplikace. Narozdíl od piercingu, který je bolestivý a trvale poškozuje své okolí mechanickým otěrem a po jeho odstranění zůstává nevzhledná jizva, je tato metoda nebolestivá, neinvazivní vůči svému okolí a lze ji kdykoli odstranit bez poškození zubu. Lepí se na povrch zubu podobnou technologií, jako trvalá rovnátka, takže se nosilel/ka nemusí obávat odlepení např. při jídle, nebo hygieně. Celá aplikace spočívá v důkladném vyčištění, vysušení a podle typu povrchu případném zdrsnění. Poté se pomocí speciálního lepidla šperk přilepí na požadovaný zub a je hotovo. Celý proces trvá přibližně 30 minut.

Před nalepením šperku
Před nalepením šperku
Po nalepení šperku
Po nalepení šperku

INTRAORÁLNÍ KAMERA

Intraorální kamera je speciální zařízení, pomocí něhož vidíme na monitoru reálnou zvětšeninu ústní dutiny. Přímo na obrázku Vám hygienistka ukáže problém, popíše jeho konkrétní řešení a techniku vedoucí k odstranění. Obrázky lze tisknout a ukládat a při příští návštěvě porovnat účinnost opatření a léčby. Odpadá rovněž zdlouhavé a nepříliš dobře viditelné ukazování pomocí zrcátek, kdy pacient nemůže s hygienistkou o problému komunikovat.